فهرست مطالب

در مقایسه پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5G مردد هستید؟ برای انتخاب بین این دو گوشی، بهتر است از نیاز خودتان شروع کنید: بیشتر بازی می‌کنید و سرعت اجرای برنامه‌ها برایتان مهم است، یا کیفیت عکس‌ها و تجربه استفاده روزمره را در اولویت قرار می‌دهید؟ اختلاف قیمت هم می‌تواند انتخابتان را تغییر دهد؛ به‌خصوص وقتی نسخه‌های مختلف رم و حافظه را کنار هم می‌گذارید.

در این مقاله دو گوشی شیائومی پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5G را از نظر عملکرد، دوربین، نمایشگر، باتری و ارزش خرید مقایسه می‌کنیم تا ببینیم تفاوت‌هایشان در استفاده واقعی چقدر اهمیت دارد و کدام‌یک با نیاز و بودجه شما سازگارتر است.

گوشی شیائومی پوکو F6 نسخه گلوبال
گوشی شیائومی پوکو F6
گوشی شیائومی ردمی نوت 14 پرو 5G نسخه گلوبال
گوشی شیائومی ردمی نوت 14 پرو 5G

جدول مقایسه مشخصات پوکو F6 و نوت 14 پرو 5G

جدول مقایسه مشخصات پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5G

گوشی پوکو F6
POCO F6

VS
گوشی ردمی نوت 14 پرو 5G
Redmi Note 14 Pro 5G
ویژگی
POCO F6
Note 14 Pro 5G
ابعاد
160.5 × 74.4 × 7.8 میلی‌متر
162.33 × 74.42 × 8.4 میلی‌متر
ضخامت رنگ بنفش: 8.55 میلی‌متر
وزن
179 گرم
190 گرم
نمایشگر
6.67 اینچ AMOLED
6.67 اینچ AMOLED
وضوح نمایشگر
2712 × 1220 پیکسل
2712 × 1220 پیکسل
نرخ نوسازی
تا 120 هرتز
تا 120 هرتز
روشنایی اوج اعلامی
2400 نیت
3000 نیت
محافظ نمایشگر
Gorilla Glass Victus
Gorilla Glass Victus 2
پردازنده
Snapdragon 8s Gen 3
4 نانومتری
Dimensity 7300-Ultra
4 نانومتری
رم و حافظه داخلی
8/256 و 12/512 گیگابایت
8/256، 12/256 و 12/512 گیگابایت
نوع رم و حافظه
LPDDR5X + UFS 4.0
LPDDR4X + UFS 2.2
دوربین اصلی
50 مگاپیکسل
سنسور Sony IMX882
200 مگاپیکسل
لرزش‌گیر اپتیکال OIS
دوربین‌های دیگر
فوق عریض 8 مگاپیکسل
فوق عریض 8 مگاپیکسل
ماکرو 2 مگاپیکسل
دوربین سلفی
20 مگاپیکسل
20 مگاپیکسل
حداکثر فیلم‌برداری پشت
4K با نرخ 60 فریم‌برثانیه
4K با نرخ 30 فریم‌برثانیه
ظرفیت باتری
5000 میلی‌آمپرساعت
5110 میلی‌آمپرساعت
توان شارژ
90 وات
45 وات
رابط کاربری
Xiaomi HyperOS
Xiaomi HyperOS
ارتباطات
5G، وای‌فای 6
بلوتوث 5.4
5G، وای‌فای 6
بلوتوث 5.4
صدا و حسگر اثر انگشت
اسپیکر استریو با Dolby Atmos
اثر انگشت زیر نمایشگر
اسپیکر استریو با Dolby Atmos
اثر انگشت زیر نمایشگر

مشخصات مربوط به نسخه گلوبال است؛ نسخه‌های عرضه‌شده در مناطق دیگر ممکن است متفاوت باشند. روشنایی اوج اعلامی نیز به شرایط خاص نمایش محتوا مربوط است.

مقایسه طراحی و کیفیت ساخت پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5G

پوکو F6 با وزن ۱۷۹ گرم و ضخامت ۷.۸ میلی‌متر، نسبت به ردمی نوت 14 پرو 5G با وزن ۱۹۰ گرم، سبک‌تر و باریک‌تر است؛ تفاوتی که هنگام استفاده طولانی می‌تواند اهمیت پیدا کند. در مقابل، ردمی با محافظ Gorilla Glass Victus 2 و گواهی IP68، روی کاغذ محافظت کامل‌تری نسبت به شیشه Victus و گواهی IP64 پوکو ارائه می‌دهد.مقایسه طراحی پوکو f6 و ردمی نوت 14 پرو 5Gبنابراین، اگر سبکی و راحتی استفاده اولویت شماست، طراحی پوکو جذاب‌تر خواهد بود؛ اما از نظر استاندارد مقاومت در برابر آب و گردوغبار، ردمی دست بالاتر را دارد. البته برای انتخاب نهایی، راحتی دسترسی به دکمه‌ها و نحوه قرار گرفتن گوشی در دست را هم در نظر بگیرید؛ استفاده از قاب محافظ نیز می‌تواند حس در دست گرفتن و ابعاد نهایی هر دو مدل را تغییر دهد.

مقایسه نمایشگر؛ کدام برای فیلم و بازی بهتر است؟

هر دو گوشی poco f6 و نوت 14 پرو، به نمایشگر ۶.۶۷ اینچی AMOLED با وضوح ۲۷۱۲ در ۱۲۲۰ پیکسل، نرخ نوسازی حداکثر ۱۲۰ هرتز و پشتیبانی از Dolby Vision و HDR10+ مجهز هستند؛ بنابراین از نظر مشخصات پایه، رقابت نزدیکی دارند. روشنایی اوج اعلامی ردمی ۳۰۰۰ نیت و پوکو ۲۴۰۰ نیت است، اما این اعداد به شرایط خاص مربوط‌اند و به‌تنهایی میزان خوانایی زیر آفتاب را مشخص نمی‌کنند.مقایسه نمایشگر poco f6 vs note 4 pro 4gبرای تماشای فیلم، امکانات هر دو نمایشگر مناسب است؛ در بازی نیز روان بودن تصویر علاوه بر پنل، به قدرت پردازشی و نرخ فریم قابل‌دستیابی بستگی دارد.

مقایسه عملکرد و گیمینگ؛ کدام گوشی قدرتمندتر است؟

مهم‌ترین تفاوت سخت‌افزاری این دو مدل، استفاده پوکو F6 از Snapdragon 8s Gen 3 در برابر Dimensity 7300-Ultra ردمی است. پوکو همچنین رم LPDDR5X و حافظه UFS 4.0 دارد، درحالی‌که ردمی از LPDDR4X و UFS 2.2 استفاده می‌کند. این ترکیب، از نظر توان سخت‌افزاری، کفه ترازو را برای بازی‌های سنگین، پردازش و جابه‌جایی فایل‌های حجیم به سمت پوکو می‌برد. بااین‌حال، برای تعیین نرخ فریم، دمای بدنه و میزان افت عملکرد در بازی طولانی، باید نتایج آزمون‌های یکسان را بررسی کرد و صرفاً به نام تراشه تکیه نکرد.

مقایسه دوربین؛ کدام عکس و ویدئوی بهتری ثبت می‌کند؟

ردمی نوت 14 پرو 5G در نسخه گلوبال، دوربین اصلی ۲۰۰ مگاپیکسلی با لرزش‌گیر اپتیکال دارد؛ در مقابل، پوکو F6 از دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی Sony IMX882 با OIS استفاده می‌کند. هر دو به دوربین فوق عریض ۸ مگاپیکسلی و سلفی ۲۰ مگاپیکسلی مجهز هستند و ردمی یک دوربین ماکرو ۲ مگاپیکسلی هم دارد.بررسی دوربین پوکو F6 و Note 14 Pro تعداد مگاپیکسل برای تعیین برنده عکاسی کافی نیست و کیفیت عکس شب، رنگ پوست و جزئیات باید در نمونه‌های مشابه بررسی شود؛ اما در مشخصات فیلم‌برداری، پوکو با ضبط 4K تا ۶۰ فریم‌برثانیه، نسبت به سقف 4K با ۳۰ فریم ردمی، امکان ثبت ویدئوی روان‌تری را فراهم می‌کند.

مقایسه باتری و سرعت شارژ

پوکو F6 باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی با شارژ ۹۰ وات دارد و ردمی نوت 14 پرو 5G از باتری ۵۱۱۰ میلی‌آمپرساعتی با شارژ ۴۵ وات استفاده می‌کند. اختلاف ظرفیت باتری کم است و نمی‌توان تنها بر همین اساس، شارژدهی بیشتر ردمی را قطعی دانست؛ مصرف نمایشگر، پردازنده و نوع استفاده نیز مؤثرند.
مقایسه باتری و سرعت شارژ  پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5Gتفاوت اصلی روی کاغذ، توان شارژ بالاتر پوکو است که برای کاربران نیازمند شارژ سریع اهمیت دارد، هرچند دو برابر بودن توان به معنی نصف شدن زمان شارژ نیست. هنگام خرید نیز محتویات جعبه و وجود شارژر سازگار را متناسب با پک دستگاه بررسی کنید.

مقایسه نرم‌افزار، امکانات و پشتیبانی به‌روزرسانی

هر دو گوشی در زمان عرضه با اندروید ۱۴ و رابط کاربری HyperOS معرفی شده‌اند و امکانات مشترکی مانند اسپیکر استریو، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، فرستنده مادون قرمز، وای‌فای ۶ و بلوتوث ۵.۴ دارند. بااین‌حال، نسخه فعلی نرم‌افزار و زمان دریافت قابلیت‌های جدید می‌تواند بسته به منطقه و رام دستگاه متفاوت باشد.
مقایسه نرم‌افزار، امکانات و پشتیبانی به‌روزرسانیبرای خرید با هدف استفاده چندساله، تاریخ پایان پشتیبانی امنیتی هر مدل را در مرکز امنیت شیائومی بررسی کنید؛ مدت پشتیبانی از زمان عرضه محاسبه می‌شود و با خرید گوشی از ابتدا شروع نخواهد شد.

مقایسه قیمت و ارزش خرید پوکو F6 و نوت 14 پرو 5G

ارزش خرید این دو گوشی به اختلاف قیمت نسخه‌های هم‌ظرفیت و اولویت شما بستگی دارد. با توجه به پردازنده و حافظه سریع‌تر، پوکو F6 برای کسی که بازی و پردازش سنگین انجام می‌دهد، گزینه منطقی‌تری برای بررسی است؛ در مقابل، نمایشگر، دوربین اصلی و استاندارد مقاومت ردمی می‌توانند برای استفاده روزمره اهمیت بیشتری داشته باشند.مقایسه قیمت و ارزش خرید پوکو F6 و نوت 14 پرو 5Gهنگام مقایسه قیمت، رم و حافظه، گارانتی، وضعیت رجیستری و محتویات جعبه را یکسان در نظر بگیرید تا اختلاف هزینه واقعی مشخص شود. نتیجه این بخش نیز باید همراه قیمت روز به تومان و تاریخ بررسی به‌روزرسانی شود.

جمع‌بندی؛ پوکو F6 بخریم یا ردمی نوت 14 پرو 5G؟

بر اساس مشخصات سخت‌افزاری، اگر بازی، سرعت حافظه، شارژ پرتوان و فیلم‌برداری 4K با ۶۰ فریم‌برثانیه برایتان مهم است، پوکو F6 انتخاب مناسب‌تری به نظر می‌رسد. اگر بیشتر استفاده روزمره دارید و مقاومت IP68، محافظ جدیدتر نمایشگر و دوربین اصلی ۲۰۰ مگاپیکسلی برایتان جذاب است، ردمی نوت 14 پرو 5G ارزش بررسی دارد؛ البته برتری عکاسی آن باید با نمونه تصاویر سنجیده شود.

انتخاب نهایی را با توجه به اختلاف قیمت انجام دهید؛ ویژگی‌ای ارزش پرداخت بیشتر دارد که در استفاده شما کاربرد داشته باشد.برای خرید و مقایسه مدل‌های مختلف، به دیجی پویا مراجعه کنید.

سؤالات متداول؛ مقایسه پوکو F6 و ردمی نوت 14 پرو 5G

پوکو F6 بخریم یا ردمی نوت 14 پرو 5G؟

اگر قدرت پردازشی، اجرای بازی‌های سنگین و سرعت شارژ برایتان اولویت دارد، پوکو F6 گزینه مناسب‌تری است. در مقابل، ردمی نوت 14 پرو 5G با گواهی IP68 و محافظ نمایشگر Gorilla Glass Victus 2، برای کسانی که مقاومت بدنه اهمیت بیشتری دارد، جذاب‌تر است. ارزش خرید نهایی به اختلاف قیمت نسخه‌های هم‌ظرفیت بستگی دارد.

پوکو F6 برای بازی بهتر است یا نوت 14 پرو 5G؟

پوکو F6 با تراشه Snapdragon 8s Gen 3، رم LPDDR5X و حافظه UFS 4.0، سخت‌افزار قدرتمندتری نسبت به Dimensity 7300-Ultra و حافظه UFS 2.2 ردمی دارد. به همین دلیل برای بازی‌های سنگین و پردازش‌های demanding انتخاب مناسب‌تری است؛ البته نرخ فریم و دمای دستگاه به بازی، تنظیمات گرافیکی و مدت استفاده بستگی دارد.

دوربین پوکو F6 بهتر است یا ردمی نوت 14 پرو 5G؟

پوکو F6 دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی و ردمی نوت 14 پرو 5G در نسخه گلوبال دوربین اصلی 200 مگاپیکسلی دارد؛ هر دو نیز از لرزش‌گیر اپتیکال بهره می‌برند. مگاپیکسل بیشتر به‌تنهایی نشانه کیفیت بهتر نیست و برای انتخاب باید جزئیات، رنگ‌ها، عکس شب و پرتره را در نمونه تصاویر مشابه مقایسه کرد.

کدام گوشی برای فیلم‌برداری امکانات بهتری دارد؟

پوکو F6 امکان فیلم‌برداری 4K با نرخ 60 فریم‌برثانیه را دارد، درحالی‌که حداکثر نرخ فیلم‌برداری 4K در ردمی نوت 14 پرو 5G برابر با 30 فریم‌برثانیه است. بنابراین پوکو برای ثبت حرکت‌های روان‌تر در وضوح 4K انعطاف بیشتری دارد؛ بااین‌حال، کیفیت نهایی به نور محیط، پردازش تصویر و عملکرد لرزش‌گیر نیز وابسته است.

باتری و سرعت شارژ این دو گوشی چه تفاوتی دارد؟

پوکو F6 باتری 5000 میلی‌آمپرساعتی با شارژ 90 وات دارد و ردمی نوت 14 پرو 5G در نسخه گلوبال از باتری 5110 میلی‌آمپرساعتی با شارژ 45 وات استفاده می‌کند. اختلاف ظرفیت کم است و شارژدهی واقعی به نوع استفاده بستگی دارد؛ اما پوکو از توان شارژ بالاتری پشتیبانی می‌کند.

نمایشگر پوکو F6 و نوت 14 پرو 5G چه تفاوتی دارد؟

هر دو گوشی نمایشگر 6.67 اینچی AMOLED با وضوح 2712 در 1220 پیکسل و نرخ نوسازی حداکثر 120 هرتز دارند. روشنایی اوج اعلامی پوکو 2400 نیت و ردمی 3000 نیت است؛ البته این اعداد به شرایط خاص نمایش محتوا مربوط‌اند و به معنی روشنایی دائمی کل صفحه نیستند.

مقاومت پوکو F6 در برابر آب بیشتر است یا نوت 14 پرو 5G؟

ردمی نوت 14 پرو 5G با گواهی IP68، استاندارد مقاومت بالاتری نسبت به گواهی IP64 پوکو F6 دارد. IP64 به مقاومت در برابر گردوغبار و پاشش آب مربوط است، درحالی‌که IP68 شرایط آزمایشگاهی مشخصی برای غوطه‌وری نیز دارد. هیچ‌کدام را نباید کاملاً ضدآب دانست و مقاومت دستگاه ممکن است با فرسودگی یا آسیب کاهش پیدا کند.